Z praxe  |  Videa  |  Matematické tipy  |  Reference  |  Partneři  |  FAQ


Maturita z matematiky nebo cizího jazyka (nebo základů společenských věd)?


Dokud máte na výběr, je to fajn. Pravidla se často mění, tak buďte rádi, pokud si vybrat můžete. Pokud nemáte na výběr a maturovat z matematiky musíte (aniž byste si to sami přáli, jako já – již od patnácti let), nevěště hlavu a podívejte se třeba na 5 tipů jak odmaturovat z matematiky.

Zpět ale k tomu výběru. Co vede většinu studentů, kteří pak často potřebují doučování, ať už k prvnímu, nebo dalším termínům, aby si matematiku zvolili?
Buďto jdou cestou nejmenšího odporu (jazyk v životě neudělám, radši se konečně naučím zlomky), nebo cestou lenosti (vždyť je to jen jeden test, většina z toho je tipovačka A-B-C-D, to přece musí zvládnout každý).
Nechci vám vymlouvat maturitu z matematiky, ale je dobré se na to podívat reálně. Kdyby to udělal každý, tak bych doučovala pouze vysokoškoláky k zápočtům. Kdyby se na to ale každý aspoň dobře připravil, tak už to udělají opravdu skoro všichni.
Je mi jasné, že pokud volíte mezi matikou, kterou nemáte rádi, a jazykem, kterým nevládnete (či společenskými vědami, které jsou vám zcela cizí), je to těžké. Dá se vůbec odmaturovat z něčeho, co mi opravdu není blízké? Ano, dá. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že jsem odmaturovala i z němčiny, která mi byla protivná celých deset let, co jsem se ji učila (a že jsem se toho taky zas tak moc ani nenaučila, holt s odporem jde všechno hůř). Ale když jsem si řekla, že se do toho teda dám (protože kromě češtiny, cizího jazyka – angličtina – a milované matematiky jsem vážně nevěděla, co vybrat do čtveřice…), tak jsem celý maturitní ročník poctivě vytvářela témata, pilovala gramatiku, slovní zásobu – a ejhle, ta trojka z toho u maturity byla. Což mi pokazilo vyznamenání, ale na to se vás nikdo nikdy ptát nebude. A navíc to vůbec není relevantní.
Dnes se německy prakticky nedomluvím. Protože tento jazyk nepoužívám a nepotřebuji. Naopak z angličtiny bych dnes u maturity možná i dostala jedničku místo tehdejší dvojky. Jinak bych asi nemohla zodpovědně provázet turisty v Londýně. A to mi dřív ani angličtina nebyla moc blízká.

Takže je jedno, co zvolíte, ale když už to zvolíte, postavte se k tomu zodpovědně a nekažte si prázdniny nebo i celý další rok čekáním na opravný termín.